Dojezdové kolo - ekonomičtější náhrada rezervy i lepicích sad

Dávno už je pryč doba, kdy byly rezervní pneumatiky povinnou součástí výbavy každého automobilu. Snaha snížit celkovou hmotnost vozu a tím i náklady na jeho provoz dohnala automobilky k alternativnímu řešení - opravným lepicím sadám. Ty však nejsou spásným řešením v každé situaci. Budete-li mít v případě defektu v autě rezervní nebo dojezdové kolo, zůstanete mobilní a ušetříte za odtah do servisu.

 defekt

Proč je dojezdové kolo lepší než lepicí sada

Dle české legislativy je provozovatel motorového vozidla povinen mít ve voze rezervní/dojezdové kolo nebo opravnou lepicí sadu. Jak jsme naznačili v úvodu, lepicí sada není vhodná pro každý typ poškození pneumatiky. Při větším defektu či bočním průrazu je vám v podstatě k ničemu a budete odkázáni na odtahovou službu či asistenční službu (to se může zejména v zahraničí velice prodražit). I když se vám podaří menší díru zalepit, stejně se nevyhnete koupi nové pneumatiky. Navíc musíte počítat s omezeným dojezdem a sníženou rychlostí jízdy.

Vhodnější variantou je proto koupě rezervního nebo dojezdového kola. Na první pohled se může zdát, že se jedná o totéž, ale není tomu tak. Rezerva je plnohodnotná náhrada za poškozenou pneumatiku. Má stejné rozměry jako běžné obutí vašeho vozu a můžete s ní jezdit bez omezení. Zabírá však mnoho místa a je těžká.

Dojezdové kolo je alternativní řešení ke klasickému rezervnímu kolu, avšak mnohem menší, užší a lehčí. Šetří tak místo v úložném prostoru a díky nižší hmotnosti i spotřebu paliva, a to dlouhodobě. Dojezdová kola slouží k bezpečnému dojetí do nejbližšího pneuservisu. Menší rozměry ocení zejména řidiči, kteří mají v kufru LPG nádrž, a jsou rádi za každý centimetr úložného prostoru navíc. Díky dojezdovému kolu jste ihned mobilní, nemusíte čekat desítky minut na příjezd asistenční služby.

 winter-tires-4664205_640

 

Výhody dojezdového kola

  • díky nižší hmotnosti snižuje spotřebu paliva

  • šetří místo v kufru či úložném prostoru pro rezervu

  • lze ho použít při všech druzích defektu pneumatik

  • rychlý návrat do provozu

 

Nevýhody dojezdového kola 

  • maximální rychlost pouze 80 km/h

  • omezené použití (různá velikost dojezdového kola oproti zbylým pneumatikám může během delšího užívání poškodit diferenciál)

  

Abyste vždy dojeli tam, kam máte namířeno

Neriskujte, že zůstanete daleko od domova nepojízdní a odkázaní na pomoc druhých. Klidně mějte ve svém voze opravnou lepicí sadu/pěnu, ale nespoléhejte jen na ni. Díky dojezdovému kolu se za chvilku můžete vrátit zpět na silnici a vydat se vstříc svému cíli. S malou zastávkou v pneuservisu.

 

car-accident-5397633_1280

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.