Jak správně číst hodnoty na pneumatikách?

Bezpečnou a plynulou jízdu, optimální výkon vozidla i nižší spotřebu pohonných hmot - nejen tyto vlastnosti ovlivňuje správný výběr pneumatik. Jejich hodnoty lze najít na boční straně pneumatiky, v její gumové části. Jednotné označení musí dodržovat všichni výrobci, protože podléhají směrnici Evropské unie. Víte, které povinné informace na pneumatice najdete?

K jakým účelům se označení pneumatik vlastně slouží?

Nejdůležitější je uvědomit si, že pneumatika má zásadní vliv na jízdní vlastnosti vozidla. Nižší průměr pneumatiky může způsobit nekomfortní jízdu, široká pneumatika může být hlučnější a negativně ovlivní spotřebu paliva. Důvěřujte tedy informacím na pneumatikách od výrobce a kontrolujte je vždy s údaji ve velkém technickém průkazu. Vždy berte v úvahu také terén, povrch silnice, roční období i aktuální počasí.

Informace o pneumatice i prostřednictvím QR kódu

I když není povinností výrobců uvádět na etiketě pneumatiky QR kód, většina z nich tuto informaci zákazníkům poskytuje. Z ní lze vyčíst nejen informace o výrobci, ale také specifické technické údaje, usnadňující výběr správného typu. Uživatel tak prostřednictvím mobilního přístroje v podstatě ihned zjistí všechny podrobné informace, například rok výroby, bezpečnostní údaje, technické parametry, v některých případech i návod k použití.

U dojezdových pneumatik výrobci informace pomocí QR kódu ve většině případů neuvádí, ovšem povinné technické údaje jsou zde uvedeny vždy.

Na boční straně běžné pneumatiky jsou znázorněny například tyto údaje:

205/55 R16 91 H

205 = šířka pneumatiky - údaj je uveden v milimetrech. Lze jej zjistit v technickém průkazu vozidla.
55 = boční profil pneumatiky uveden v %. Vždy jde o poměr výšky k šířce pneumatiky (55 % z 205 = 113 mm)
R = pneumatika s radiální konstrukcí, písmeno D diagonální a B smíšená konstrukce
16 = vnitřní průměr pneumatiky udávaný v palcích (1 palec = 2,54 cm). Tento údaj musí být totožný s údajem na ráfku disku
91 = hmotnostní index - tedy maximální možné zatížení jedné pneumatiky. Nejde o konkrétní číselný údaj hmotnosti, ale pouze o index. Také tento údaj lze nalézt v technickém průkazu vozidla. Pro lepší orientaci uvádíme konkrétní hodnoty v tabulce níže.
H = údaj s maximální povolenou rychlostí. V tomto případě jde o maximální rychlost 210 km/h. Běžná označení jsou také písmeny Q, R, S, T, U, H, V, a ZR.

U dojezdových pneumatik jsou označení jiná, ale stejně tak důležitá.

T125/70 R16 96 M

T = Temporary (čili údaj jednoznačně identifikující dojezdovou pneumatiku)
125 = šířka pneumatiky - údaj je uveden v milimetrech.
70 = boční profil pneumatiky
R = pneumatika s radiální konstrukcí, písmeno D diagonální a B smíšená konstrukce
16 = vnitřní průměr pneumatiky udávaný v palcích (1 palec = 2,54 cm). Tento údaj musí být totožný s údajem na ráfku disku
96 = hmotnostní index - tedy maximální možné zatížení jedné pneumatiky. Tento údaj lze nalézt v technickém průkazu vozidla. Jak již bylo uvedeno výše, vždy je důležité přiřadit k hodnotě indexu hmotnost v kg, a tu následně vynásobit x 4, protože má vozidlo 4 kola. V tomto konkrétním případě index 96 = hmotnost 710 kg x 4 kola = maximální možné zatížení 2 840 kg.
M = maximální možná rychlost u dojezdových pneumatik je 80 km/hod.

Chcete mít jistotu dojezdu i při cestách na dovolenou? Vyberte si značku vozidla, např. Audi, BMW, Opel, VW, VOLVO, označte typ vozidla a v parametrech zkontrolujte údaje s informacemi v technickém průkazu vozidla.

Doporučujeme:
Mějte na paměti, že dojezdová kola jsou určena pouze k dojezdu vozidla do nejbližšího servisu, kde musí být vyměněno za plnohodnotnou pneumatiku.