Klíč na kolo - jednoduchý a efektivní nástroj pro rychlé výměny kol

Hledáte jednoduchý nástroj pro údržbu vašeho čtyřkolého přítele? Montáž i demontáž pneumatik, utažení matic ve špatně přístupných místech či oprava předmětů v úzkých prostorách - všechny tyto činnosti umožní klíč na kolo. Jaký typ si ke své práci vybrat? Jaké parametry a vlastnosti při jeho výběru sledovat?

Konstrukce i způsob použití klíče dělí nástroj na několik nejběžnějších typů

Křížový klíč

- běžně dostupný typ klíče s dvěma kovovými rameny ve tvaru X si lze opatřit v jednoduchém provedení i s možností výměny nástavců. Díky svému většímu rozměru je v kufru vozidla méně skladný, při silně utaženém šroubu jej lze snáze poškodit či dokonce ve svarech zlomit.

Fajfkový klíč

- je na spodní straně opatřen rukojetí, ve vrchní zahnuté části pak hlavicí v různých velikostech. Některé typy tohoto klíče na kolo mají místo rukojeti hlavici na obou stranách speciálně pro konkrétní typ šroubu nebo matice. Je obvykle oproti křížovému klíči levnější, má vyšší hmotnost a větší rozměr. Je proto méně praktický pro uložení v zavazadlovém prostoru vozidla.

Teleskopický klíč

- velmi praktický a nejoblíbenější typ klíče mezi uživateli. K utahování či uvolňování šroubů a matic používá pevnou, ergonomicky tvarovanou rukojeť s teleskopickou tyčí. Ta je podle potřeby vysouvána či zasouvána do rukojeti. Právě díky variabilitě délky je velmi skladný a ideální k přenášení. 

Na provedení a materiálu teleskopického klíče skutečně záleží

V internetových obchodech i kamenných prodejnách si lze pořídit velké množství klíčů. Jeho spolehlivost však závisí na materiálu, ze kterého je vyroben. Levnější varianty klíče jsou obvykle vyráběny z běžné oceli. K výrobě kvalitnějších a pevnějších klíčů je používán chrom vanadium či nerezová ocel. Tyto nástroje jsou tak odolnější proti poškození a korozi.

Doporučujeme:
Nákup teleskopického klíče spojte i s ostatní důležitou výbavou vozidla. V jedné, cenově výhodně sadě tak získáte dojezdové kolo pro nouzový dojezd, stabilní a velmi skladný nůžkový hever a kvalitní teleskopický klíč s nejběžnějšími typy koncových nástavců ve velikostech 17, 19, 21 a 23.